چرا یخچال خنک نمیکند

چرا یخچال خنک نمیکند

چرا یخچال خنک نمیکند؟ احتمالا این مشکلی باشد که بسیاری از افراد با آن مواجه شده‌اند. بدیهی است یخچال وظیفه دارد با خنک نگه داشتن محیط درونی خود، از مواد غذایی محافظت کند. اگر یخچال از پس این وظیفه بر نیاید، مواد غذایی داخل آن فاسد و خراب می‌شوند که این موضوع علاوه بر ضرر مالی، حتی ممکن است خطر جانی هم داشته باشد.

چرا یخچال خنک نمیکند؟ احتمالا این مشکلی باشد که بسیاری از افراد با آن مواجه شده‌اند. بدیهی است یخچال وظیفه دارد با خنک نگه داشتن محیط درونی خود، از مواد غذایی محافظت کند. اگر یخچال از پس این وظیفه بر نیاید، مواد غذایی داخل آن فاسد و خراب می‌شوند که این موضوع علاوه بر ضرر مالی، حتی ممکن است خطر جانی هم داشته باشد. چرا که محیط گرم درون یخچال ممکن است سبب رشد کپک یا سایر پاتوژن‌ها شود. دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است یخچال به خاطر آنها نتواند مواد غذایی را خنک کند که در ادامه این مطلب به بررسی آنها می‌پردازیم.

دلایل خنک نکردن یخچال

در بررسی این مشکل که چرا یخچال خنک نمیکند باید ابتدا علائم آن را بشناسیم. اگر وقتی درب یخچال را باز می‌کنید حس می‌کنید شیر یا آب یا هر ماده غذایی دیگری در یخچال خنک نیست، یعنی یخچالتان نمی‌تواند از پس خنک کردن مواد غذایی برآید. سرد نکردن یخچال مشکل ساده‌ای نیست چرا که همان طور که گفته شد ممکن است سبب خراب و فاسد شدن مواد غذایی شود. دلایل مختلفی می‌تواند سبب بروز این مشکل شود که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

تنظیم نبودن دمای یخچال

گاهی اوقات پاسخ این سوال که چرا یخچال خنک نمیکند در خرابی قطعه خاصی نیست. برخی مواقع علت خنک نکردن یخچال تنظیم نبودن دمای آن است. در یخچال فریزرهای قدیمی تنظیم دما با استفاده از ترموستات‌های ولومی انجام می‌شد در حالی که در مدل‌های جدیدتر، این کار از طریق کلیدها و صفحات دیجیتال صورت می‌گیرد. پس اگر دیدید یخچال خنک نمی‌کند ابتدا دمای آن را چک کنید.

خنک نکردن یخچال

وجود مانع در گردش هوای دستگاه

شاید علت این که چرا یخچال خنک نمیکند وجود مانعی در دریچه‌های هوا و فن‌های یخچال باشد. این دریچه‌ها و فن‌ها وظیفه کنترل گردش هوای دستگاه را برعهده دارند. پس اگر دریچه‌ها با بسته‌های مواد غذایی مسدود شوند یخچال نمی‌تواند محیط داخلی را خنک کند. به خصوص اگر خنک نشدن مواد غذایی بیشتر در قسمت بالای یخچال اتفاق بیفتد، احتمالا دلیل این مشکل همین باشد.

خرابی برد الکتریکی

خرابی برد الکتریکی ممکن است از دیگر دلایل این مشکل باشد که چرا یخچال خنک نمیکند. خرابی این قطعه می‌تواند از جمله مشکلات جدی یخچال‌ها باشد چرا که اصلی‌ترین بخش از هر یخچال و به نوعی مغز آن است. به همین دلیل برای تعمیر این قطعه نیاز است به یک متخصص تعمیر لوازم خانگی اعتماد کنید.

بیش از حد پر کردن یخچال

تعمیر یخچال

شاید برایتان جالب باشد بدانید که ممکن است بیش از حد پر کردن یخچال باعث گرم شدن محیط آن شود. هر یخچال گنجایش و ظرفیت مشخصی دارد و اگر بیش از حد آن را پر کرده باشید نمی‌تواند این همه مواد غذایی را خنک کند. در این حالت به کمپرسور فشار وارد می‌شود و گردش هوای سرد در یخچال به درستی انجام نخواهد شد.

وجود مشکل در درب یخچال

خرابی درب یخچال سبب خروج هوای سرد از آن می‌شود. در این شرایط دمای محیط درون یخچال پایدار نمی‌ماند و همین باعث می‌شود دما درون آن بالا برود.

سخن پایانی

کثیف بودن لاستیک درب، کثیفی کویل‌های کندانسور، تراز نبودن یخچال، قرار دادن یخچال در جای نامناسب، کم شدن گاز یخچال، خرابی ترموستات یا سنسور محیطی، خرابی رله و کمپرسور، خراب بودن فن اواپراتور و غیره، از دیگر دلایلی هستند که ممکن است سبب گرم شدن محیط یخچال شده باشند.

پس از بررسی این که چرا یخچال خنک نمیکند، حال می‌توانید تصمیم بگیرید که می‌توانید خودتان از پس تعمیر آن برآیید یا خیر. برخی از خرابی‌های یخچال که باعث گرم شدن آن می‌شوند، مانند خرابی درب یا نیاز به تنظیم دما، به راحتی قابل حل هستند اما برای برخی دیگر لازم است از یک متخصص تعمیر لوازم خانگی کمک بگیرید.

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره رایگان