یخچال خنک نمی کند

چرا یخچال خنک نمی کند ؟

یخچال یکی از پیشرفته ترین و پیچیده ترین لوازم خانگی به شمار می‌ رود. در برخی از مواقع امکان دارد که شما متوجه شوید یخچال خنک نمی‌ کند و عملیات سرد سازی مواد غذایی به خوبی انجام نمی گردد. در این صورت شما باید دلایل خنک نشدن یخچال را بشناسید. دلایل زیادی در مورد سرد نشدن یخچال وجود دارد. هر یک از آنها را اگر بشناسید می توانید طبق نوع یخچال خود آن دلایل را بررسی کنید و سپس مشکل یخچال تان را متوجه شوید. برخی از مهمترین دلایل سرد نکردن یخچال را در ادامه معرفی می ‌کنیم.

چرا یخچال خنک نمی کند ؟

از جمله دلایلی که نشان دهنده این مورد می باشد که یخچال خنک نمی کند عبارت است از :

چرا یخچال یکسره کار میکند

1. ایراد در برق رسانی و سیم کشی

یکی از اصلی ترین مشکلاتی که مربوط به سرد نکردن یخچال می باشد خرابی اتصالات برق است. با قطع و وصل شدن برق یخچال به صورت مداوم یخچال روشن و خاموش می گردد. موتور یخچال فرصت زیادی برای خنک کردن یخچال پیدا نمی کند. در صورتی که مشکل کار نکردن و سرد نشدن یخچال از سیم کشی باشد کافی است که پریز برق را تعمیر نمایید و محافظ آن را عوض کنید.

2. خرابی ترموستات

 خرابی ترموستات یخچال یکی دیگر از دلایل خنک نشدن یخچال می باشد. در یخچال های قدیمی تنظیم کردن دما با استفاده از یک کلید مشخص شده انجام می‌ گشت. در یخچال های امروزی ترموستات بر اساس صفحه نمایش لمسی در قسمت درب یخچال قرار گرفته است. خراب شدن ترموستات موجب می گردد که دمای یخچال به طور کلی به هم بریزد و کاهش دما موجب برفک زدن یخچال خواهد شد. افزایش دما موجب می گردد که یخچال توانایی خنک کردن نداشته باشد. بنابراین باید بدانید که خرابی ترموستات به عنوان یکی از مهمترین دلایل خنک نشدن یخچال می باشد.

خرابی کمپرسور چه اتفاقی به همراه دارد؟

3. قرار دادن یخچال در بخش نادرست

 یکی دیگر از دلایلی که نشان می ‌دهد یخچال سرد نمی کند این است که آن را در مکان غیر استاندارد قرار دهید. سیاری از خریداران یخچال بعد از خرید یخچال با نمایندگی تماس می ‌گیرند و گزارش خنک نشدن یخچال را ارائه می دهند. بعد از اعزام نیرو متوجه می ‌شوند که خرابی مربوط به قطعات یخچال نیست. بلکه مکان غیر استانداردی را برای قرار دادن یخچال در نظر گرفته‌ اند. چسباندن یخچال به دیوار و همچنین قرار دادن یخچال تان در فضایی که بسته است موجب می گردد جریان هوا در موتور قطع گردد. یخچال هم به همین دلیل قادر به خنک کردن مواد غذایی نخواهد بود. بهترین مکان برای گذاشتن یخچال در فاصله استاندارد از دیوار مکانی است که دور از رطوبت و حرارت باشد.

4. خراب شدن ترموستات و رله دلیل خنک نشدن یخچال

 خرابی کمپرسور و رله یخچال دلیل دیگری است که سرد نشدن یخچال را نشان می دهد. کمپرسور وظیفه اصلی اش تبدیل کردن گاز به مایع می باشد. پمپاژ کردن گاز به مایع موجب خنک شدن یخچال می گردد. اگر به هر دلیلی کمپرسور یخچال خراب شود موتور قابلیت کار کردن ندارد. زمانی که موتور از کار بیفتد یخچال نمی ‌تواند بخش های متنوع را خنک کند. بعد از مدتی تمامی مواد غذایی یخچال از بین می ‌رود. در صورت خرابی کمپرسور و رله باید با کارشناسان حرفه ‌ای که تعمیر یخچال را انجام می ‌دهند تماس بگیرید.

5. خرابی برد الکترونیکی  از کار افتادن برد الکترونیکی و همچنین افزایش مدت زمان سرد شدن یخچال از دیگر دلایل خنک نشدن یخچال می باشد. در صورتی که شما متوجه شدید یخچال خنک نمیکند بهتر است که برد الکترونیکی را مورد بررسی قرار دهید. برد یخچال را به عنوان یکی از بخش های مهم برنامه ریزی یخچال معرفی می‌ کنند. فعالیت تمامی قطعات یخچال مانند کمپرسور زیر نظر برد الکترونیکی می باشد. وجود نوسانات زیاد در جریان برق و همچنین ظاهر شدن کد در صفحه نمایشگر یعنی خرابی برد الکترونیکی که باید به آن اهمیت دهید. با از کار افتادن برد الکترونیکی فن یخچال تهویه هوا را به خوبی انجام نمی‌ دهد و یخ زدایی به درستی انجام نمی گردد.

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره رایگان