چرا ماشین ظرفشویی اب را تخلیه نمیکند

چرا ماشین ظرفشویی اب را تخلیه نمیکند

یکی از رایج ترین مشکلاتی که صاحبان خانه به لوله کش ها گزارش می دهند، زمانی است که ماشین ظرفشویی تخلیه نمی کند. باز کردن درب ماشین ظرفشویی و دیدن آب ایستاده در پایین می تواند ترسناک باشد شاید در آن شرایط از خود سوال کرده اید چرا ماشین ظرفشویی اب را تخلیه نمیکند در واقع، به دنبال راه حلی هستید که بتوانید خودتان بدون کمک حرفه ای مشکل را اصلاح کنید.

اگر بعد از یک چرخه یک حوضچه آب در کف ماشین ظرفشویی خود پیدا کردید، وحشت نکنید. اگرچه آب ایستاده می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که ماشین ظرفشویی شما نیاز به تعمیر حرفه‌ای دارد، اما در بیشتر مواقع، این یک مشکل جزئی است که می‌توانید خودتان آن را برطرف کنید. آب در ته ماشین ظرفشویی ناشی از گرفتگی فیلتر، دفع زباله، شلنگ تخلیه، پمپ تخلیه یا شکاف هوا است. هنگامی که غذا یا رسوب در این سیستم ها جمع می شود، ماشین ظرفشویی به درستی تخلیه نمی شود. تعیین محل انسداد و پاکسازی مشکل را حل می کند.

چرا ماشین ظرفشویی اب را تخلیه نمیکند

دفع کامل زباله یا شکاف هوا در شیلنگ اتصال می تواند از تخلیه مناسب آب از ماشین ظرفشویی جلوگیری کند. به سادگی اجرا کردن دفع برای حدود 30 ثانیه ممکن است مشکل را برطرف کند.

کف ماشین ظرفشویی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که یک ماده یا تکه های غذا از قفسه نیفتاده است تا جریان آب را مسدود کند.

چرا ماشین ظرفشویی اب را تخلیه نمیکند مطمئن شوید که ماشین ظرفشویی را به درستی بارگیری می کنید. دستورالعمل‌های سازنده یا کتابچه راهنمای مالک را برای راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌های نحوه بارگیری ظروف برای بهترین نتیجه بخوانید.

ممکن است فیلتر ماشین ظرفشویی مسدود شده باشد که از تخلیه آب جلوگیری می کند. بسیاری از صاحبان خانه متوجه نیستند که فیلترهای ماشین ظرفشویی باید به طور مرتب تمیز شوند. دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید تا ببینید فیلتر در کجای ماشین ظرفشویی شما قرار دارد و دستورالعمل هایی در مورد نحوه و زمان تمیز کردن آن وجود دارد. برای بسیاری از ماشین های ظرفشویی، فیلتر را می توان در قسمت پایینی داخلی دستگاه یافت.

شیلنگ تخلیه را که به سینک ظرفشویی متصل است بررسی کنید. هر گونه پیچ خوردگی را که ممکن است مشاهده کنید، که می تواند باعث ایجاد مشکل شود، صاف کنید. شلنگ را دمیده یا یک آویز سیمی را فرو کنید تا گرفتگی آن را بررسی کنید. مطمئن شوید که ظاهر شلنگ نیز سالم باشد.

نحوه تعمیر ماشین ظرفشویی که اب آن تخلیه نمی شود

اگرچه ممکن است دلایل مختلفی وجود داشته باشد که ماشین ظرفشویی تخلیه نمی کند، اما این مشکل اغلب با برخی مراحل عیب یابی سریع برطرف می شود. در صورت تخلیه نشدن ماشین ظرفشویی چه اقداماتی را باید انجام دهید. قبل از عیب یابی ماشین ظرفشویی، برق دستگاه را با بیرون کشیدن فیوز یا خاموش کردن کلید مدار در تابلو برق اصلی خانه را خاموش کنید.

1. انسداد را بررسی کنید

اطمینان حاصل کنید که چیزی مانع – واقع در نزدیکی پشت ماشین ظرفشویی – یا قسمت پایین وان نباشد. اگر بیش از دو تا سه فنجان آب راکد پیدا کردید، از یک ظرف کوچک استفاده کنید تا آنجا که می توانید از آن خارج کنید. می‌توانید با بررسی ذرات غذا یا باقی مانده‌های دیگر و خارج کردن آنها، گرفتگی ماشین ظرفشویی را باز کنید. توجه داشته باشید که برای برخی از ماشین های ظرفشویی طبیعی است که پس از یک چرخه کامل، مقدار کمی آب در کف وان داشته باشند. دفترچه راهنمای سازنده خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آیا این طبیعی است یا خیر.

2. زباله ها را از فیلتر خارج کنید

فیلتر را در پایین ماشین ظرفشویی پیدا کنید. باید پایه بازوی اسپری پایینی یا پشت وان را احاطه کند. اگرچه اکثر ماشین های ظرفشویی دارای آسیاب های داخلی برای پردازش ذرات غذا هستند، زباله ها همچنان می توانند فیلتر را مسدود کنند. هر زباله ای که پیدا کردید را پاک کنید.

اگر ماشین ظرفشویی تخلیه نکرد چه باید کرد؟

3. شیلنگ تخلیه را ارزیابی کنید

شیلنگ تخلیه یک ساختار موجدار است که درست در زیر سینک، بین پمپ تخلیه و خط تخلیه قرار دارد. اگر پیچ خوردگی در شیلنگ تخلیه پیدا کردید، به آرامی آنها را صاف کنید. برای از بین بردن انسداد داخل شیلنگ تخلیه، ممکن است مجبور شوید شلنگ را از موقعیت فعلی خارج کنید. گیره هایی را که شیلنگ تخلیه در محل دفع نگه می دارد، شل کنید. اگر انسداد وجود دارد، یک انتهای شیلنگ را باد بزنید تا زباله ها پاک شوند.

4. فاضلاب را بررسی کنید

مطمئن شوید که فاضلاب سینک آشپزخانه مسدود نشده باشد. دوشاخه تخلیه زباله را بردارید (یک درج پلاستیکی کوچک) و تخلیه را اجرا کنید تا مطمئن شوید که لوله تخلیه ماشین ظرفشویی مسدود نشده است.

5. شکاف هوا را تمیز کنید

شکاف هوا، سیلندر کوچک کرومی روی لبه پشتی سینک آشپزخانه است. هنگامی که ماشین ظرفشویی را روشن می کنید، بررسی کنید که آیا آب از شکاف هوا خارج می شود یا خیر. اگر اینطور باشد، بین شکاف هوا و زباله‌ریز انسداد وجود دارد. انسداد را با برداشتن درپوش شکاف هوا پاک کنید و داخل شکاف هوا را با مخلوطی از جوش شیرین و آب تمیز کنید.

6. مطمئن شوید که قفل درب ماشین ظرفشویی بسته است

اگر درب باز باشد، ماشین ظرفشویی شما به طور کامل تخلیه نمی شود. درب را ببندید و یک چرخه کامل اجرا کنید تا ببینید آیا ماشین ظرفشویی تخلیه می شود یا خیر. اگر در قفل کردن درب مشکل دارید، ممکن است نیاز به تعویض قفل داشته باشید.

ماشین ظرفشویی هنوز کار نمی کند؟

7. شیر تخلیه را بررسی کنید

یک دریچه تخلیه، شیر برقی – آهنربای الکتریکی موجود در ماشین ظرفشویی – را باز می کند و به آب اجازه می دهد در طول چرخه شستشو تخلیه شود. برای تست شیر، براکت شیر ​​را فشار دهید تا مطمئن شوید که آزادانه حرکت می کند. همه ماشین‌های ظرفشویی دریچه تخلیه ندارند، اما اگر ماشین شما دارای دریچه تخلیه است و به نظر می‌رسد در جای خود یخ زده است، ممکن است نیاز به تعویض دریچه تخلیه داشته باشید.

8. موتور را تست کنید

برای تست موتور، مطمئن شوید که ماشین ظرفشویی به برق وصل است و برق می گیرد. ماشین ظرفشویی را روشن کنید و به صدای زمزمه گوش دهید. اگر صدای زمزمه شنیدید، موتور در حال دریافت نیرو است اما نمی چرخد. در این صورت به تعویض موتور نیاز خواهید داشت.

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره رایگان
آموزش تعمیرات ماشین ظرفشویی
4 جلسه اول این دوره ارزشمند رو رایگان دانلود کن
کافیه فرم زیر رو پر کنی و روی دکمه دانلود رایگان جلسات بزنی