علت زرد سوختن شعله اجاق گاز

علت زرد سوختن شعله اجاق گاز

در این مطلب قصد داریم علت زرد سوختن شعله اجاق گاز را بررسی کنیم. بعضی افراد تصور می کنند که زرد سوختن شعله گاز طبیعی است و هیچ گونه مشکلی از این بابت وجود ندارد. اما باید بگوییم که رنگ طبیعی شعله اجاق گاز آبی است و غیر از این نشان از مشکلی در گاز می باشد. به زرد سوختن شعله گاز، سوختن ناقص گاز نیز می گویند.

 

آبی سوختن شعله گاز نشان از تولید گرمای استاندارد در جهت پخت و یا گرم کردن غذا می باشد. اما شعله زرد اجاق گاز به این معناست که انرژی در حال هدر رفت است و مونوکسید کربن بر اثر سوختن تولید میشود. گاز مونوکسید کربن در مدت طولانی باعث سرگیجه و سوزش چشم خواهد شد و باعث می شود اکسیژن به اعضای بدن نرسد.

به همین خاطر باید این مسئله را جدی بگیریم و به دنبال علت زرد سوختن شعله اجاق گاز باشیم.

بیشتر بدانید : علت کم شدن شعله فر اجاق گاز

علت زرد سوختن شعله اجاق گاز چیست؟

1- گرفتگی دریچه ورودی هوا

اگر دریچه هوا مسدود باشد، به دلیل نرسیدن اکسیژن، شعله اجاق گاز زرد می سوزد. به همین خاطر اولین کار بررسی دریچه است. معمولاً به دلیل ورود باقیمانده غذا به داخل گاز، دریچه مسدود می شود.

2- نبود هوا و اکسیژن کافی دلیل زرد سوختن شعله گاز

برای هرگونه اشتعال، چه روی گاز باشد، چه روی منقل آتش، هوا لازم است. نبودن هوا از دلایل رایج زرد سوختن شعله گاز می باشد. نرسیدن اکسیژن ممکن است ناشی از خرابی قطعات یا گرفتگی شعله گاز باشد.

3- تهویه نامناسب آشپزخانه

ممکن است دلیل شعله نارنجی یا شعله زرد اجاق گاز عدم تهویه مناسب در آشپزخانه باشد. اگر آشپزخانه شما پنجره دارد، حتما آن را باز بگذارید و از ورود و خروج اکسیژن مطمئن شوید.

4- مسدود بودن شعله پخش کن

ممکن است علت زرد سوختن شعله اجاق گاز ایراد در سطح روی گاز باشد. به محض دیدن شعله زرد اجاق گاز منافذ شعله پخش کن را بررسی کنید. ممکن است چربی یا باقیمانده غذا روزنه های شعله پخش کن را مسدود کرده و مانع ورود اکسیژن شود. در صورتی که اکسیژن راهی برای ورود نداشته باشد، بجای اکسیژن مونوکسید کربن می سوزد و شعله زرد است. سوختن ناقص شعله به علت کمبود هوا و اکسیژن می باشد.

روش های برطرف کردن زرد سوختن شعله

  • اگر اجاق گاز شما نو است و استفاده چندانی از آن نشده، ممکن است با زرد سوختن شعله گاز و نرسیدن اکسیژن روبرو شوید. پیشنهاد می کنیم حتماً پیش از استفاده از اجاق گاز،  لوله رابط را تا قسمت ژیگلور یا همان نازل چک کنید.
  • در صورتی که مطمئن هستید آبی نسوختن شعله گاز به علت گرفتگی مسیر ورود هوا می باشد، حتماً صفحه تنظیم کننده را بررسی کنید. احتمال زیاد مشکل شما در این مرحله حل شود.
  • برای پیشگیری از زرد سوختن شعله گاز همواره شعله پخش کن و منافذ مشعل را تمیز کنید. ممکن است گرد و غبار و پرز مانع ورود هوا باشند.
  • بعد از هر بار استفاده از اجاق گاز و پختن غذا، روی صفحه را کاملاً تمیز کنید. نفوذ غذا به داخل گاز و کثیف شدن شعله ها توسط غذا، باعث زرد شدن شعله گاز خواهد شد.
  • اگر اکسیژن کافی به محل اشتعال گاز نمی رسد، لازم است صفحه تنظیم مخلوط گاز و هوا را چک کنید. در صورتی که هرگونه ایراد در آن مشاهده کردید، چاره ای جز تعویض قطعه ندارید.
  • اگر اجاق گاز شما جدید است، فاصله نازل و لوله رابط را چک کنید. اگر فاصله از حالت استاندارد خارج شده، فاصله را تنظیم کنید. به این ترتیب مشکل زرد سوختن شعله گاز حل می شود.
  • در صورتی که همه موارد را چک کردید و علت زرد سوختن شعله اجاق گاز را متوجه نشدید، حتماً از تعمیرکار ماهر کمک بگیرید. گاهی اوقات مشکل اجاق گاز مربوط به قطعات و مسائل فنی می باشد.

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس و مشاوره رایگان